Naše členy opustil František Kovaříček.

Počátkem ledna 2003 řady členů Přítomnosti opustil po delší nemoci František Kovaříček. V poslední době jsme nevídali na veřejnosti často jeho rázovitou postavu, přesto jsme věděli, že neustále aktivně pracuje jak na poli tvůrčím, tak na poli organizačním. Do svých posledních chvil František Kovaříček věnoval své síly Hudební mládeži, organizaci snažící se získat mladé lidi pro kvalitní hudbu. Nekončící boj s nedostatkem financí, se stále nižší hodnotovou laťkou okolí, s laxností úřadů, atd.,atd., vedl statečně a s ohromujícími výsledky.
Ve své práci skladatelské patřil k nemilosrdným autokritikům. František Kovaříček dokázal 20 let držet „v šuplíku“ kompozici proto, že nebyl vnitřně spokojen se závěrečnými pár takty. Proto jeho dílo není rozsáhlé, je však výsledkem precizní skladatelské práce cizelující každý sebemenší detail. Jak cenné je toto úsilí v době plné povrchnosti! Rovněž tak dlouholetá pedagogická činnost byla nesena pohledem vštípit žákovi co nejpřísnější kritéria na hudební obor.
Hudebnická obec ztratila ve Františku Kovaříčkovi originálního myslitele, jedinečného hudebníka a organizátora hudebního života. Bude nám chybět.

Otomar Kvěch